Jaką wybrać sofę z funkcją spania?

sofy z funkcją spania

Jednym z podstawowych mebli w domowych wnętrzach jest wygodna sofa rozkładana z funkcją spania. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, które różnią się rozmiarami, funkcjonalnością, estetyką, jakością wykonania oraz ceną. Przed finalnym zakupem warto wziąć pod uwagę kilka kluczowych czynników wyboru, aby kupiona sofa spełniła Wasze oczekiwania i gwarantowała satysfakcję na lata. W tym artykule skupiliśmy się na tym, jak wybrać sofę do swojego wnętrza. Sprawdźcie to!

Sofy rozkładane – charakterystyka?

Przede wszystkim warto zastanowić się nad tym, czym charakteryzują się sofy rozkładane. To meble, które przede wszystkim są bardzo funkcjonalne i mogą spełniać kilka ról domowych wnętrzach. Najczęściej mebel ten wykorzystuje się w pozycji siedzącej, dlatego sofa rozkładana umieszczana jest w salonowym kąciku wypoczynkowym. Dzięki opcji rozkładania sofy, możliwe jest zamienienie jej z wygodnego siedziska w wygodne łóżko dla dwóch osób. To sprawia, że w wielu wnętrzach sofa rozkładana wykorzystywana jest zarówno w formie wygodnego siedziska oraz jako mebel do spania codziennego.

Czym charakteryzuje się wygodna sofa do spania codziennego?

Wygodna sofa do codziennego spania i użytkowania w formie siedzącej powinna posiadać określone cechy. Poczucie komfortu jest sprawą subiektywną, dlatego trudno o wskazanie idealnego i uniwersalnego mebla, który przypadnie każdemu do gustu. Właśnie dlatego tak ważna jest dokładna analiza za i przeciw oraz dobranie specyfiki technicznej i wielkości sofy do swoich indywidualnych preferencji i potrzeb. W ten sposób wybierze się idealną sofę, która zapewni spokój na lata i będzie jednocześnie siedziskiem oraz łóżkiem, dzięki funkcji spania.

Poniżej przedstawiamy kluczowe aspekty, które warto wziąć pod uwagę w sytuacji, gdy zastanawiacie się, jak wybrać idealną sofę do swojego wnętrza.

Sofy rozkładane

Rozmiary mebla

Pierwszym z kryteriów wyboru powinno być staranne dobranie rozmiarów mebla do dostępnej przestrzeni w pomieszczeniu. Zbyt duża sofa może negatywnie wpłynąć na przestronność wnętrza, co bezpośrednio przełoży się na samopoczucie domowników i komfort ich życia. Z drugiej strony zbyt mała sofa z funkcją spania będzie mało praktyczna, ponieważ nie sprawdzi się jako łóżko oraz nie zapewni wystarczającego miejsca do siedzenia dla wszystkich domowników. Pod tym kątem trzeba dopasować sofę w punkt, co powinno być poprzedzone pomiarami pomieszczenia oraz wstępną wizualizacją.

Wielkość powierzchni spania

Kolejnym aspektem jest dobranie optymalnej wielkości powierzchni do spania. Przyjmuje się, że powinna być ona zbliżona do łóżka. Duża powierzchnia spania pozwoli na komfortowy sen dwóch osób, a taka sofa z powodzeniem może spełniać rolę głównego mebla do codziennego spania. Jeżeli jednak postawimy na zbyt duży mebel w pokoju dziecięcym, to wpłynie to negatywnie na jakość snu malucha, który podświadomie będzie czuł się zagubiony i dojdzie do tzw. “efektu pływania” w trakcie snu. W związku z tym niezbędne jest dobranie wygodnej sofy z funkcję spania codziennego bezpośrednio pod kątem potrzeb danego użytkownika.

Konstrukcja sofy

Pod uwagę należy wziąć także konstrukcję sofy. Jaka sofa sprawdzi się w codziennym użytkowaniu? Przede wszystkim taka, która powstała z solidnych i wytrzymałych materiałów produkcyjnych. Jej konstrukcja powinna być wykonana z jakościowego drewna oraz elastycznych łączeń, które są mniej podatne na uszkodzenia mechaniczne. Przed zakupem powinieneś zwrócić uwagę na to, z jakich materiałów wykonano konstrukcję mebla oraz wybrać odpowiedni model, który spełnia najwyższe standardy rynkowe i Twoje oczekiwania. Stabilna konstrukcja przełoży się na bezpieczny i zdrowy sen.

Alternatywą może być konstrukcja stalowa, która ma nieco inną specyfikę od drewnianej. Jej wybór uzależniony jest od indywidualnych preferencji użytkowników, a sofy o konstrukcji metalowej dobrze sprawdzają się we wnętrzach industrialnych i surowych. W przypadku takich mebli bardzo ważna jest jakość wypełnienia siedziska.

Jakość tapicerki

W ramach konstrukcji mebli niezbędne jest sprawdzenie jakości tapicerki, którą wykorzystano w produkcji. Zwróć uwagę na odporność tkaniny tapicerskiej i jej rodzaj, ponieważ przełoży się to bezpośrednio na komfort spania oraz żywotność mebla. Jeżeli wybierzesz sofę wykończoną słabej jakości lub delikatną tkaniną, to nie będzie nadawała się do spania. Sofy takie mogą być wykorzystywane jako siedzisko i tylko w awaryjnych przypadkach do spania okazjonalnego. W przeciwnym wypadku bardzo szybko się zniszczą i wygenerują dodatkowe koszty po stronie klienta. Wybrana tapicerka powinna być możliwie odporna na zabrudzenia i łatwa w pielęgnacji. Taka sofa dobrze sprawdzi się w każdych warunkach.

Wysokość siedziska

Jeżeli interesuje Was wygodna sofa z funkcją spania, to kolejnym parametrem branym pod uwagę jest wysokość siedziska. Wyższe siedzisko ułatwia wstawanie z sofy, niezależnie od tego, czy akurat na niej siedzieliście, czy spaliście. To bardzo ważna cecha dla osób, które mają problem z kręgosłupem i poruszaniem się. Atut wysoko ustawionego siedziska docenią także osoby, które nie mają żadnego problemu zdrowotnego. Wpłynie to korzystnie na komfort snu i użytkowania mebla.

Jednak kupując mebel z funkcją spania dla dziecka, warto zadbać o nieco niżej umieszczone siedzisko. Wpłynie to korzystnie na bezpieczeństwo zwłaszcza małych dzieci, a sofa do spania dla malucha będzie funkcjonalna i wygodna.

Rodzaj wypełnienia

Sofa z funkcją spania to nie tylko konstrukcja, ale także jej wypełnienie. Od jego jakości i specyfikacji technicznej mogą zależeć ewentualne odkształcenia siedziska i oparcia, a także komfort użytkowników. Wygodna sofa do spania powinna mieć wysokiej jakości wypełnienie. Powinno być ono dobrze zbalanasowane pod kątem twardości i elastyczności. W tym celu wykorzystuje się m.in. sprężyny faliste. Dobrym wyborem może być również zakup cienkiego materaca nawierzchniowego, który rozkłada się na sofie.

Jeżeli interesuje Was mebel wypoczynkowy przeznaczony przede wszystkim do siedzenia, to warto postawić na bardziej miękkie wypełnienie. Doskonale sprawdzi się podczas odpoczynku w pozycji siedzącej, a w wyjątkowych sytuacjach może być wykorzystywana do spania okazjonalnego. W tym zakresie nie zapewni takiego komfortu jak klasyczna sofa do spania, jednak nie takie będzie jej główne przeznaczenie.

System rozkładania

Meble wypoczynkowe z funkcją spania codziennego mogą mieć różne systemy rozkładania. Dostępne na rynku meble rozkładane posiadają najczęściej jeden z kilku najpopularniejszych systemów, które opisano poniżej. Mechanizm rozkładania ma duży wpływ na komfort użytkowania mebla, dlatego nie wolno bagatelizować tego aspektu w momencie zakupu. Przed zakupem zwróć uwagę na to, jak rozłożyć sofę i ją złożyć oraz zastanów się nad tym, czy inni domownicy nie będą mieli z tym problemu. Bardzo ważny będzie także łatwy dostęp do pojemnika na pościel, co pozwoli na szybkie skorzystanie z funkcji spania i przygotowanie łóżka.

Klik-klak

Wydaje się, że obecnie to najprostszy system rozkładania sofy lub kanapy z funkcją spania codziennego. System ten zyskał na popularności w czasach PRL-u, gdy wyposażano w go praktycznie każdą kanapę. Jego wygoda i funkcjonalność sprawiły, że do dziś stosowany jest w budowie mebli z funkcją spania i to nie tylko w przypadku kanap. Rozkładanie polega na podniesieniu siedziska do góry i przyciśnięciu do oparcia, aż usłyszy się kliknięcie. Wówczas możliwe jest rozłożenie mebla lub jego złożenie.

Wózek

Wśród różnych mechanizmów rozkładania znajduje się także wózek, który cieszy się zainteresowaniem klientów. Ten typ najlepiej pasuje do małych wnętrz, gdzie każdy centymetr wolnej przestrzeni jest istotny. W wózek najczęściej wyposaża się komfortową kanapę lub sofę, a rozłożenie mebla polega na wysunięciu siedziska do przodu i położenie na wolnej przestrzeni materaca. Pod siedziskiem znajduje się duży pojemnik na pościel, który stanowi dodatkowa przestrzeń użytkową kanapy.

DL

Nowoczesna sofa z funkcją spania codziennego może być wyposażona w mechanizm DL. Sposób działania tej konstrukcji jest bardzo podobny do wózka i jest to niezwykle praktyczne rozwiązanie. Wysuwa się siedzisko do przodu, a wolną przestrzeń opuszcza się pionowe oparcie. W ten sposób powstała powierzchnia spania sprawdzi się jako wyjście awaryjne lub główne łóżko w pomieszczeniu. Dużym atutem systemu DL jest prostota użytkowania, dzięki czemu bez trudu poradzą sobie z nim dzieci i osoby starsze. Pościel można schować w pojemniku, który na co dzień znajduje się pod siedziskiem sofy.

Delfin

Jednym z popularnych systemów rozkładania mebli wypoczynkowych do codziennego spania jest delfin. Bardzo często wyposaża się w go sofę narożną z funkcją spania, czyli popularny narożnik. Nazwa systemu pochodzi od charakterystycznego ruchu, który wykonuje siedzisko w trakcie pociągnięcia go za specjalny uchwyt. Najpierw unosi się do góry, po czym swobodnie opada niczym delfin skaczący w fale morskie. Kolejny etap polega na złożeniu oparcia w powstałą przestrzeń, dzięki czemu powstaje łóżko. Bardzo często narożnik lub sofa z funkcją spania i systemem delfin posiadają dedykowaną przestrzeń na pościel. Nie jest to jednak reguła.

Automat belgijski

Ostatnim z popularnych systemów jest automat belgijski. Meble z nim posiadają w oparciu materac, który wysuwa się i kładzie na podłodze. To proste rozwiązanie, jednak nie cieszy się zbyt dużym uznaniem wśród konsumentów. Jeżeli interesuje Was sofa z funkcją spania, to zapoznajcie się z jej techniką rozkładania, aby była w pełni dopasowana do Waszych potrzeb i wygodna w użytkowaniu.

Styl i wykończenie sofy

Najlepsza sofa do spania to taka, która jest jednocześnie wytrzymała, praktyczna i piękna. Sofę należy wybierać także pod względem jej stylu i wykończenia. Obecnie na rynku można znaleźć meble dopasowane w różnej stylistyce, dzięki czemu można dobrać je do każdej aranżacji. Bez trudu zauważycie, czym się różni sofa w stylu glamour od mebla do spania w stylu industrialnym. Oczywiście każdy mebel musi być dopasowany do aranżacji wnętrza, aby nie zaburzyć jego harmonii. Starannie dobrane i estetycznie wykończone meble sprawią, że wypoczynek będzie bardziej efektywny, a samopoczucie domowników jeszcze lepsze.

Jaki mebel sprawdzi się w bogato zdobionych wnętrzach?

W bogato zdobionych i eleganckich wnętrzach warto postawić na ciekawy design i efektowne meble. Dużą popularnością cieszą się kanapy i sofy w stylu glamour. Doskonale komponują się z innymi eleganckimi i efektownie wykończonymi meblami oraz pasują do bardzo prestiżowych lokalizacji. Meble takie można znaleźć w wysokiej jakości hotelach oraz w salonach osób, które lubię przepych i luksus. Wśród zdobień takiej sofy warto poszukać guzików ozdobnych, metalowych dodatków w kolorze srebra i złota, a także stylizowanych tapicerek o wyjątkowej strukturze.

sofa z funkcją spania

Co do wnętrz prostych i nowoczesnych?

W nowoczesnych i prostych wnętrzach warto postawić na klasyczne projekty. Prosta sofa do spania, która pozbawiona będzie przesadnych zdobień, to dobry wybór. Dzięki temu mebel delikatnie wkomponuje się w pomieszczenie i pozytywnie wpłynie na jakość spędzania w nim czasu. Do najbardziej popularnych wyborów należą sofy i kanapy w kolorze szarym, o delikatnym wykończeniu i wysokiej jakości tapicerki. Ostateczny wybór powinien być determinowany planami aranżacyjnymi domowników oraz ich możliwościami przestrzennymi.

Narożnik – czy to dobre rozwiązanie?

Od lat bardzo dużym powodzeniem cieszy się sofa narożna do spania, czyli klasyczny narożnik. To mebel, który jest bardzo wdzięczny aranżacyjnie i z łatwością można ustawić go w wielu pomieszczeniach i miejscach. Kanapa narożna może być wykorzystywana w bezpośrednim pobliżu ściany, w narożniku pomieszczenia oraz jako wyspa salonowa. Rozmiar i konfiguracje mebla warto dopasować do pożądanych kształtów innych mebli w pomieszczeniu.

Największe zalety narożnika to funkcjonalność oraz optymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni. Sofa narożna do spania najczęściej ma wbudowany pojemnik na pościel, dzięki czemu łatwiej o zachowanie porządku w sypialni lub w salonie. Rozłożona kanapa narożna dobrze sprawdzi się jako dodatkowe łóżko, a po jej złożeniu odzyskuje się przestrzeń i można ją zagospodarować w inny sposób.

Sofa do spania w salonie – co doskonale sprawdzi się obok niej?

Wśród salonowych mebli bardzo duże znaczenie ma sofa do spania lub kanapa rozkładana. Co sprawdzi się w ich towarzystwie? Praktycznym i sprawdzonym wyborem jest stolik kawowy. Dzięki niemu możliwy będzie swobodny wypoczynek oraz położenie na blacie stolika kubka z kawą, gazety, książki, czy też innych przedmiotów.

Potencjał stolika wykorzystuje się nie tylko podczas spania, ale także w sytuacji, gdy odwiedzą nas goście. Wówczas kanapa rozkładana, sofa, lub inne elementy zestawu wypoczynkowego pozwolą na swobodne spędzanie czasu w ich gronie. Stolik kawowy będzie miejscem, gdzie postawimy przekąski, kawę, czy też inne przedmioty. Alternatywą pozostaje ława, która ma większą powierzchnię i sprawdza się w momencie, gdy odwiedza nas większa liczba znajomych lub rodzina.

Ponadto w miejscu, gdzie znajduje się kanapa lub sofa do spania, można umieścić szafkę nocną, komodę, półki oraz inne elementy wyposażenia wnętrz w zależności od potrzeb domowników. Pomieszczenie z funkcją spania powinno być maksymalnie dopasowane do naszych preferencji, ponieważ wpłynie to korzystnie na spokój i komfort naszego snu.