Jaki wybrać narożnik do salonu?

Jaki wybrać narożnik do salonu

Narożniki to meble wypoczynkowe, które bardzo często wybierane są do domowych salonów. Meble te służą nie tylko do codziennego relaksu, ale także świetnie sprawdzają się jako siedzisko podczas spotkań ze znajomymi lub zjazdów rodzinnych. W tym tekście postaramy się odpowiedzieć na pytanie, jak wybrać narożnik do salonu oraz o co zadbać, by zakup ten gwarantował Ci wygodę i bezpieczeństwo na lata. Sprawdźmy to.

Wielkość narożnika ma znaczenie

Pierwszym aspektem, który warto wziąć pod uwagę, są wymiary narożnika. Zwrócić uwagę trzeba nie tylko na mebel, ale także na wielkość pomieszczenia, w którym narożnik ma być wykorzystywany. Aby dopasować wielkość narożnika do mebla, niezbędne jest dokonanie wymiarów salonu, a także przygotowanie wizualizacji tego wnętrza.

Dobry narożnik w salonie nie powinien negatywnie wpłynąć na jego przestronność i jednocześnie powinien spełnić potrzeby użytkowe domowników. Zbyt mały narożnik może być niepraktyczny, a zbyt duży narożnik może negatywnie wpłynąć na przestronność wnętrza i docelowo na samopoczucie domowników.

Jakie są optymalne wymiary narożnika z funkcją spania?

Mebel użytkowy z funkcją spania to bardzo uniwersalne rozwiązanie. Tak naprawdę sprawdzi się w dwóch przypadkach. Z jednej strony narożnik może być wykorzystywany jako siedzisko dla kilku osób, a z drugiej strony będzie to dodatkowe łóżko w Waszym domu. Jeżeli tego potrzebujesz, to wybierz model z funkcją spania do swojego salonu.

Istnieje wiele wzorów, według których wylicza się optymalne wymiary narożników. Dużo zależy od tego, czy wybierzesz model do spania, czy narożnik do salonu bez tej funkcji. W małych pomieszczeniach, na przykład w kawalerkach, z powodzeniem można postawić na kompaktowe narożniki o wymiarach 190×130 centymetrów. Przy funkcji spania posłużą one jako dodatkowe łóżko dla jednej osoby.

Jaki narożnik do codziennego spania wybrać?

Polecane narożniki posiadające funkcję spania to meble o wymiarach 200×140 centymetrów. Dzięki jego powierzchni spania w komfortowych warunkach prześpią się nawet dwie osoby. Wygodny narożnik z tą funkcją może być wykorzystywany jako awaryjne miejsca noclegowe lub docelowo łóżko w mniejszych pomieszczeniach.

Swoboda przy wyborze narożnika do większych salonów

Kupując narożnik, należy dopasować go do wielkości salonu. Jeżeli dysponujecie większym wnętrzem, to bez obaw możecie postawić na zakup narożnika o większych wymiarach. Narożnik l-kształtny to najpopularniejszy wybór klientów.

Pojemnik – dodatkowy atut narożnika do spania

Funkcja spania w meblach wypoczynkowych posiada jeszcze jeden dodatkowy atut. Narożnik taki wyposażony jest w dodatkowy pojemnik, dzięki któremu łatwiej jest zachować porządek w domu lub w mieszkaniu.

W pojemniku narożnika można przechowywać pościel lub inne przedmioty, a jego wielkość jest zależna od rozmiarów całego mebla.

Systemy rozkładania narożników

Dla wygody użytkowania ważny jest także system rozkładania narożnika. Jeżeli zastanawiasz się, jaki narożnik wybrać, to także sprawdź ten parametr.

Wśród najpopularniejszych systemów rozkładania znajdują się:

  • DL;
  • Delfin;
  • typ wózek;
  • klik-klak;
  • automat belgijski.

Narożnik bez funkcji spania

Na rynku możecie także wybrać narożnik bez funkcji spania. Jakie są optymalne wymiary narożników z tej kategorii? Tak naprawdę nie ma idealnego wzorca i pomysłu na narożnik do salonu, który będzie idealnie tam pasował. Przede wszystkim mebel nie może utrudniać swobodnego przemieszczania się po pomieszczeniu.

W dużych salonach z powodzeniem można postawić na bardzo duże narożniki bez funkcji spania, w tym także meble modułowe. Domownicy w niewielkich mieszkaniach powinni ostrożnie zadbać o każdy centymetr użytkowy wnętrza, dlatego mebel wypoczynkowy do małego salonu powinien mieć mniejsze gabaryty.

Narożnik prawy czy narożnik lewy – który wybrać?

Na wybór narożnika wpływ powinien mieć także jego kształt. Gdy wybieramy narożnik w sklepie internetowym lub stacjonarnym, mamy do wyboru różne formy tego mebla. Wśród nich znajdują się narożnik lewy, prawy, w kształcie litery l, u, c, czy też modułowy.

Wybór konkretnego modelu uzależniony jest od potrzeb klienta oraz pomysłu na to, jak chce urządzić salon. Najpopularniejszym wyborem jest narożnik l-kształtny, który sprawdzi się także w niewielkim salonie.

Jak odróżnić narożnik lewy od prawego?

Narożnik lewostronny doskonale sprawdza się w lewym narożniku pomieszczenia i ma otwartą prawą stronę. Analogicznie sytuacja z narożnikiem prawostronnym wygląda odwrotnie. Przed zakupem zweryfikuj, gdzie chcesz ustawić zestaw wypoczynkowy, a następnie wybierz idealny narożnik do swoich potrzeb.

Dobierz narożnik pod kątem jego stylu

Salonowy narożnik wybrać należy także pod względem tego, w jakim stylu urządzone jest mieszkanie lub dom. Zestawy wypoczynkowe do salonu wybrać trzeba pod kątem innych mebli, które również w nim funkcjonują. Dzięki temu zadba się o harmonię wnętrza, co wpłynie korzystnie na jakość relaksu w nim oraz codzienne samopoczucie domowników.

Styl narożnika będzie miał duży wpływ na to, jak wnętrze salonu odbierane będzie przez nas i naszych gości. To kluczowy element w salonie, wokół którego szybko zacznie toczyć się domowe życie. W związku z tym zwróć uwagę na najdrobniejsze detale w wykonaniu mebla.

Wygodny narożnik do salonu to gwarancja satysfakcji i komfortu na lata i docenimy to także wtedy, gdy przyjmujemy gości.

Najpopularniejsze style wykończenia narożników

Obecnie na rynku z łatwością znajdziecie narożniki, które sprawdzą się w różnych aranżacjach. W tym zakresie liczy się indywidualne podejście, aby do salonu wybrać mebel skrojony estetycznie na miarę Waszych potrzeb.

Zestawy wypoczynkowe do skandynawskich wnętrz

Dużą popularnością cieszą się meble w stylu skandynawskim. Wszystko dlatego, że styl skandynawski jest bardzo uniwersalny i łatwo dostępny, a swoją popularność w dużej mierze zawdzięcza ekspansji sieci meblowych z północnej Europy.

Bardzo często meble te charakteryzują się jasną kolorystyką, dzięki czemu wpływają na jakość relaksu w salonie i rozświetlają wnętrze.

Meble do loftów

W minimalistycznych pomieszczenia, w tym w stylu loft, warto postawić na małe i proste meble. Będą one harmonijnie wpisywać się w industrialne wnętrza, ponieważ nie mają efektownych zdobień i przesadnych dekoracji.

Meble wypoczynkowe do bogato zdobionych wnętrz

Jeżeli urządzacie salon w stylu glamour lub w stylu klasycznym, to do salonu wybrać powinniście bardziej efektownie zdobione i wykonane meble. To bardzo ważne, ponieważ jedną z funkcji takiego narożnika jest funkcja dekoracyjna. Meble glamour cechuję się pięknymi tkaninami tapicerskimi i często drewnianymi nóżkami, dzięki czemu siedzisko jest efektownie podniesione.

Wygoda eksploatacji

Kolejnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę, wybierając narożnik do salonu, jest prostota jego użytkowania. Wygodne narożniki to nie tylko wysoki komfort siedzenia, ale również intuicyjne czyszczenie mebli. Należą one do najbardziej eksploatowanych w naszych wnętrzach, dlatego tak ważne jest ich wykonanie.

Impregnowane tkaniny nie przyjmują tak łatwo brudu, dzięki czemu ich pielęgnacja jest prosta i nie zajmie Ci dużo czasu. Z perspektywy to bardzo ważne, ponieważ na narożniku chce się przede wszystkim odpoczywać, a nie spędzać dużo czasu na jego pielęgnacji. Zanim zdecydujesz jaki model wybrać, warto dowiedzieć się o wzorowym utrzymaniu czystości narożnika i preparatach, które są do tego niezbędne.

Jeżeli przy wyborze mebla zadbasz o powyższe aspekty, czyli odpowiedni rozmiar mebla, wysoką jakość jego wykonania, estetyczny i pasujący do wnętrza styl, a także wygodną eksploatację, to dokonasz właściwego wyboru. Przed zakupem warto skonsultować się z ekspertami.