Wszelkie kanapy, sofy czy łóżka to meble codziennego użytku, których intensywna eksploatacja powoduje konieczność cyklicznej wymiany. Nawet najwygodniejsza kanapa po kilku latach spania na niej odkształca się i traci swoje sprężyste właściwości, co oczywiście wpływa na obniżenie komfortu spania. Na jakie cechy należy zwracać uwagę podczas takich zakupów? Oczywiście nie ma sensu poruszać tutaj kwestii finansowych – to one najczęściej są podstawowym czynnikiem wpływającym na rodzaj i jakość zakupu. Zasadniczym tematem niniejszego wpisu będzie przybliżenie pozafinansowych kryteriów, jakimi należy kierować się podczas wyboru kanapy, aby wybrać najlepszą propozycję na miarę swoich potrzeb. Współcześni producenci mebli doskonale rozumieją oczekiwania swoich klientów, zatem nieustannie podejmują liczne próby mające na celu stworzenie możliwie największej gamy różnorodnych propozycji.

Kanapa duża czy mała?

kanapa henryk

Zdecydowanie jednym z podstawowych kryteriów, na jakie trzeba zwrócić uwagę, są gabaryty mebla. W tej przestrzeni można wybrać sofy dwu-, trzyosobowe oraz narożne. Intuicja niesłusznie podpowiada, że do niewielkiego salonu odpowiedni będzie mały mebel. Wystarczy tylko wyobrazić sobie, jak będzie wyglądała niewielka kanapa dwuosobowa z dobranymi fotelami, a jak w pomieszczenie wkomponuje się narożnik, czyli kanapa z dużym spaniem – np. sofa narożna o wymiarach dwa na trzy metry zaowocuje siedziskiem o orientacyjnej długości czterech i pół metra, przy czym zajęte miejsce nie będzie doskwierało podobnie, co w przypadku mniejszych mebli. Wyjątkiem może być naprawdę niewielki pokoik, w którym trzeba zmieścić poza sofą regał i biurko, w takiej sytuacji dwuosobowa kanapa będzie zdecydowanie najtrafniejszym wyborem. Należy pamiętać o funkcji spania – kanapy rozkładane zajmują dużo więcej miejsca po rozłożeniu, co trzeba uwzględnić przy planowaniu odpowiedniej przestrzeni.

Wygląd i kształt

kanapa tadek

Każdy domownik będzie czuł się dużo lepiej w pomieszczeniu, w którym kolory i styl poszczególnych mebli współgrają ze sobą, budując ogólny klimat samego pokoju. Może to znacząco poprawić samopoczucie wynikające z przebywania w miejscu pełnym elegancji i dobrego smaku. Podczas szukania kanapy dobrze będzie zwrócić uwagę na jej obicie. Punktem odniesienia może być tu barwa zasłon lub dywanu. Współczesne propozycje bardzo często wpisują się w obecnie panującą modę na kubistyczne meble złożone z prostych i regularnych brył, chociaż istnieje też niemała przestrzeń rynku skupiona na kanapach nawiązujących swoim kształtem do stylu dawnych lat. Te odznaczają się miękkimi, półokrągłymi kształtami, stylizowanymi podłokietnikami i niestandardowymi nóżkami. Kwestia wygody jest bardzo indywidualna i najlepszym sposobem na sprawdzenie, czy dany mebel odpowiada nam pod tym kątem, będzie po prostu przekonanie się samemu – większość sklepów meblowych umożliwia sprawdzenie swoich wystawianych produktów.


Skontaktuj się z nami: 604 653 224 | biuro@centrummebli.com.pl